Новини
20.08.2012 Відроджують фабрику вишивки у Клембівці Благодійний фонд «Батьківська земля» знову вразив своїм проектом
Повернутися до новин

Славетна вишивальна фабрика «Жіноча праця» в с.Клембівці відновлюється. Сповіщає про це великий плакат, що висить над в’їздом до підприємства. Термін завершення будівництва – жовтень 2012 року. І це не реклама, а реальність: поруч, за кілька метрів кипить робота: робітники завершують кладку стін майбутнього цеху.

Благодійний фонд «Батьківська земля» знову вразив своїм проектом: відновити таку фабрику, що уособлювала собою цілу епоху в житті села, району та й держави непросто насамперед у фінансовому плані. Саме тому Благодійний фонд у цій справі заручився підтримкою інвестиційної компанії.

Сьогодні можна сміливо сказати, дивлячись на масштаб робіт: фабрика, про яку мріяли клембівчани упродовж останніх двох десятиліть, буде! Надто багато людської праці та коштів вкладено, щоб сприйняти це за рекламу. Хоча, звичайно, і скептики знаходяться. На  чужий роток не накинеш платок.

Втім, більше десятка мулярів і ще стільки ж підсобних робітників (всі жителі Клембівки), працюючи зранку до вечора на новій будові, знають напевно: оце і є реальне відродження фабрики, майбутнє рідного села. Тому й трудяться, не покладаючи рук, бо, крім патріотизму, існує ще й потреба утримувати родини, а тут за роботу на новому будівництві отримують досить високу матеріальну допомогу.

Відомий на Вінниччині громадський діяч Оксана Калетник розповідає, що ідея відновлення фабрики художніх виробів існувала багато років. «Жіноча праця» - це не просто історія, - говорить вона. - Фабрика була творчим осередком, який розвивав культурну спадщину нашого народу, причому спадщину такого високого духовного й естетичного рівня, що нею могла б пишатися будь-яка нація».

Оксана Миколаївна впевнена, що ми ніколи не зможемо стати багатими матеріально, якщо не будемо  багаті духовно. Клембівська вишивка – це насамперед висока культура народу і його духовність, якою ми по-справжньому можемо пишатися. А ще підтримувати, розвивати і пропагувати серед інших народів.

І відновити роботу фабрики для Оксани Калетник – справа родинної честі. Тривалий час підприємситво очолював її дід Микола Антонович Калетник, при якому слава про фабрику залунала на всю Європу. Але після його трагічної загибелі підприємство почало занепадати і поступово припинило своє активне життя. Зараз це акціонерне товариство, частиною акцій якого володіє і родина Оксани Миколаївни. Тож, як вона каже, природним є натхнення і прагнення відродити підприємство, яке поєднує з минулим її роду, справами, які творили близькі і рідні люди.

Новий цех фабрики зводиться неподалік від старого. Це буде нове сучасне виробництво з машинної вишивки – випускатимуть одяг, предмети побуту (скатерки, рушники, серветки тощо). Подібне виробництво Оксана Миколаївна організувала на Івано-Франківщині, куди незабаром на практику поїдуть клембівчаки – майбутні робітниці. У селі є вдосталь молоді, яка бажає залишитись жити і працювати на рідній землі. Загалом нове виробництво дасть робочі місця кільком десяткам чоловік.

Друге життя отримає і старий корпус, який теж потребує значних інвестицій на ремонт. Ця історична будівля може стати ще одним осередком «зеленого» туризму, де діятиме музей та можна буде поринути в історію, споглядаючи процес ручного вишивання.

«Хочу довести, - продовжує Оксана Миколаївна, - що бізнес можна будувати не тільки у великих містах. Просто треба закачати рукава і працювати, не нарікаючи на труднощі».